S XVIII dinastijom, koje je prvi vladar Amhose, glavno središte Egipta postaje Uaset, poznatiji kao TEBA. U tom razdoblju se podižu hramovi u Luksoru i Karnaku, kao i grobnice u Dolini kraljeva. Za vreme kralja Tutmosa I, Egipat širi svoju teritoriju čak do Eufrata (Azija). Tutmos III gubi teritorije na Eufratu od Mitana. Amenofis III uspeva da uspostavi diplomatske odnose sa Vaviloncima, Mitijcima i drugim narodima Azije. Za njegove vladavine ostale su i dve velike statue u zapadnoj Tebi.    

   Amenofis IV (Ehnaton)  menja staru religiju i uvodi jednog jedinog boga Atona. Za njegove vladavine glavni grad se premešta u Tel el-Amarnu ili Akhetaton. Kraljica Nefertiti mu postaje žena. Ehnaton umire rano i na vlast dolazi njegov devetogodišnji sin Tutankamon. On vraća staru religiju i za prestonicu proglašava Memfis dok očev grad ruši do temelja. Tutankamon je umro sa devetnaest godina i za sobom nije ostavio naslednika i ako je imao čak tri žene.Nakon njegove smrti na presto dolazi sveštenik Aja.

   Prvi faraon XIX dinastije je Ramzes I  koji ostaje na prestolu skoro 100 godina. Njegov sin Seti I širi granice Egipta a za naslednika ima najpoznatijeg faraona, Ramzesa II. 


  •  Ramzes II


  •  Faraon Ehnaton 

 


        Došavši na vlast, Ramzes II nastavlja ratovanja sa Hetitima. Nakon najpoznatije bitke u istoriji Egipta, bitke kod Kadeša 1274. g. p.n.e., on potpisuje sporazum o miru i granica se utvrđuje u Palestini. Za njegove vladavine zabeležen je veoma veliki skok Egipatske privrede. On je podigao velike hramove kao što su Abu Simbel, Zapadna Teba i dr. Ramzes II je osnovao novu prestonicu na delti Nila, grad Avaris koji on naziva Pi-Ramzes. Uz Ramzesa II pominju se i njegove brojne žene. Njegova žena Izida-Nofret mu je podarila naslednika Mernaptaha. Nakon njegove smrti na vlast dolazi Seti II. Početak vladavine Setnakhta je obeležilo početak XX dinastije. U toj dinastiji dominira Ramzes III. Nakon njega će se ređati Ramzesi sve do poslednjeg vladara XX dinastije, Ramzesa XI.                               


     Sa Ramzesom III podignuti su mnogi hramovi među kojima je i hram u Medinet Habnu. On uspešno ratuje sa Libijcima i narodima iz Sredozemlja. Kraj te dinastije donosi nemire u Egitu a oko vlasti se bore sveštenici od kojih je najpoznatiji bio Herihor, sveštenik boga Amon u Karnaku. Podela vlkasti u Egiptu pšostaje nova stvarnost

Make a Free Website with Yola.